על הקשר שלי לקהילה

פליקס קולמאקוב, חבר ועד

שלום, שמי פליקס קולמאקוב, בן 36, נשוי.
 
הגעתי לקהילת "שירת-הים כרמל" דרך חברים שכבר היו חברי הקהילה. גיליתי שם כמה אנשים מדליקים בעלי רקע וגיל דומים. אני אוהב להשתתף בבית המדרש כדי להעמיק את הידע ביהדות. כמוכן אני מאוד נהנה מהאירועים המשפחתיים של הקהילה, כגון טיולים או חגים.

קיווינו שההחלטה להקים עמותה רשומה תצמיח את הקהילה בכמה רמות - נמצא מקום קבוע לפעילות, מסגרת ברורה, שיתוף פעולה עם קהילות אחרות וגם תיתן לנו אפשרות להגדיל את מספר המשתתפים באירועים שלנו.


נטליה קפלן, חברת הקהילה

שמי נטליה קפלן, בת 30. עליתי לארץ לפני שנה ממינסק. עבדתי בקהילה יהודית רפורמית במינסק למשך 12 שנים.

היה לי ברור שאני רוצה להמשיך את הדרך היהודית שמצאתי במינסק, למצוא מקום רוחני ושוויוני גם בארץ. לי, בהיותי עולה חדשה, היה מאוד חשוב למצוא קהילה דוברת רוסית כדי שאוכל להשתתף בה באופן פעיל. קהילת שירת הים – כרמל" – מקום שחיפשתי!

הקהילה הזאת עשתה את ההגירה שלי פחות טראומטית, חבריה עזרו ותמכו בי בכל מיני רמות. נראה לי שמצאתי בית רוחני בארץ ישראל שבו מבינים את כל הקשיים וכל הבעיות של העלייה.

תודה לכל אלו שהקימו את הקהילה הזאת, במיוחד לרבה אילנה בירד, וכל אלו שהעניקו אפשרות לקהילה זאת להתקיים. אני מקווה שהקהילה תמשיך לפעול ולגייס לתוכה אנשים רבים הזקוקים למקום כזה - פתוח ומחבר את העולים ואת הוותיקים גם יחד למסורת יהודית.
 

קירה חייט, יושבת ראש הקהילה

הקשר שלי עם אילנה התחיל מבית המדרש אשר היא הנחיתה אותו במשך שנתיים מטעם מכללת אורנים ואז לאנשים שהשתתפו בו ולא רצו להיפרד, עלה הרעיון להקים קהילה משלנו לאחר שהפרויקט של מכללת אורנים נגמר.

עליתי ארצה לפני 12 שנה אך עדיין לא מצאתי דרך להתחבר ממש למסורת וליהדות עד שהצטרפתי לקהילה של הרבה אילנה בירד. עכשיו יש גם לבן שלי מקום ואפשרות לקבל ידע על ארץ שנולד בה, על היסטוריה של העם ועל החגים.

בקהילה עולים הרבה רעיונות למגוון פעילויות, כולל פעילות לגילאים צעירים. אנו זקוקים לתמיכה כלכלית כדי ליישם את כל הרעיונות הנפלאים וכדי להרחיב ולגוון את הפעילות בהתאם לצורכי הקהילה הדוברת רוסית. חברי הקהילה ברובם משפחות צעירות ויש כל הזמן הצטרפות של אנשים חדשים שמחפשים להם מקום רוחני ומפגש חברותי.
 
אנחנו זקוקים למקום קבוע שיהיה לנו כדי להמשיך להתקיים כקהילה. אנו תקווה שנצליח בדרכנו ונעזור לעוד רבים כמונו להתחבר למסורת וזהות יהודית!


אלכסנדרה פריבזנצב, חברת הקהילה

שמי אלכסנדרה פריבזנצב. אני בת 37. עליתי מרוסיה בשנת 2006. תמיד ידעתי שאני יהודיה, אבל מה זה אומר להיות יהודיה הבנתי רק לפני 10 שנים, כאשר התחלתי לבקר במרכז תרבות יהודי בעיר שלנו. אחר כך למדתי במכון ליהדות מתקדמת במוסקבה ועבדתי בקהילה מתקדמת בעיר ברנאול.

מאוד התחברתי לתרבות היהודית, אבל קשה לי ללכת בדרך הזאת לבדי. לכן כשעליתי לישראל חיפשתי מקום בו אוכל להרגיש בנוח יחד עם שותפיי לדרך. נסעתי לסמינרים שערך הרב גרגורי קוטלר, אך זה לא היה מספיק.

שמחתי מאוד כשפגשתי בחיפה את הרבה אילנה בירד. היא הציעה לי לבוא לקבוצה שלה שעורכת קבלות שבת ובית מדרש. כיום הקבוצה הקטנה הזאת הפכה לקהילה של ממש. אנחנו ביחד מציינים חגי ישראל, לומדים תנ"ך, עורכים קבלות שבת. כאן ניתן לעבור גיור. אנו לומדים לשמור על מסורת יהודית עליה לא ידענו בעודנו בגלות. כולנו עולים ומדי פעם זקוקים לתמיכת חברים. אני מאוד שמחה שיש לנו ההזדמנות הזאת להיות ביחד כקהילה אחת. אנו גדלים. באים אלינו יותר ויותר אנשים וזה משמח. הייתי רוצה שיימצא לקהילה מקום קבוע שתמיד יהיה ניתן לבוא אליו.

אני מאחלת לקהילת "שירת הים" הצלחה רבה!
 


לימור אפט, חברת הקהילה

קוראים לי לימור אפט. אני בת 29, נשואה +2. במקצועי אני מהנדסת חשמל וכך גם בעלי.

אני אוהבת לבוא לקהילה בעיקר לקבלות שבת ולטיולים. אני אוהבת את הקהילה בגלל האנשים ששייכים אליה. יש פה אחלה חבר'ה. וגם זה נותן לי את האפשרות לחשוף את ילדי לשפה הרוסית (אנחנו לא מדברים מספיק בבית) חוץ מזה, אילנה מכניסה המון תכנים חינוכיים במהלך התפילה, ואני מאוד אוהבת את זה.
אני שמחה להמשיך את המסורת היהודית ברוח פלורליסטית ולהנחיל זאת למשפחתי. ההיבט הרוחני מאוד חשוב לי, וקבלות השבת והחגים הם בקהילה מספקים לי צורך זה. אשמח מאוד אם הקהילה הזאת תמשיך להתקיים ולהתפתח.

הייתי שמחה לקחת חלק יותר פעיל בקהילה, אבל זה לא מתאפשר לי כרגע עקב עומס של משפחה ועבודה.


גליה גלושקו, חברת הקהילה

שמי גליה, אני עליתי ארצה לפני 30 שנה מסנקט פטרסבורג, גרה בחיפה, עובדת במעבדה רפואית.

זה כבר שנים שאני משתתפת בקהילות שונות, באחת הפעילוית הכרתי את הרבה אילנה בירד, שהזמינה אותי להצטרף לקהילה שלה "שירת ים-כרמל". מה שמאפיין את הקהילה הזאת ומבדיל אותה מאחרות זאת אווירה מיוחדת של נועם ושלווה.

יש משהו מיוחד בזה איך אילנה מעבירה תפילות, שיעורים ופעילויות אחרות, בפשטות, ברצינות ובידידות. חברי הקהילה רובם אנשים צעירים, משפחות עם ילדים, אנשים נחמדים ואינטלגנטיים שהתקבצו סביב אילנה. גם נגינה בכלים ושירה מוסיפים הרבה מצב רוח נפלא לתפילות.

הכי נכון לבטא את ההרגשה שלי בקהילה במילה הרגשה ביתית.
 

ולדימיר לוי, חבר הקהילה

אני ולדימיר לוי. נולדתי ב-1937. בעל השכלה גבוהה. נשוי, ילדים, נכדים. פיתחתי מרכזי מחשבים בעיר זפורוזיה (אוקראינה). מבחינת דתית הספקתי להיות אתאיסט, נוצרי, חב"דניק. לפני 9 שנים הגעתי ליהדות מתקדמת. ייסדתי קהילה רפורמית בעיר שלי באוקראינה. בגיל 65 עשיתי ברית מילה. בישראל אני חי 6 שנים. רוב הזמן אני לומד תנ"ך, תלמוד, שולחן ערוך.

חמש שנים הייתי הולך לקבלת שבת בקהילות רפורמיות בחיפה. אבל הכל היה בעברית ואפילו את דבר התורה על פרשת השבוע לא הייתי מסוגל להבין. הקהילה שנוסדה ע"י הרבה אילנה בירד היא בדיוק מה שאני צריך. הרי רבע מאוכלוסית חיפה – דוברי רוסית. כל הארועים נערכים ברמה מקצועית גבוהה מאוד ומאוד מעניין.

יש לנו אנשים, אנרגיות ורצון כן, אך אין מספיק כסף.

אני בטוח שתוך שנתיים-שלוש הקהילה שלנו מסוגלת להפוך למרכז רפורמי מוכר לא רק בחיפה, אלא בכל הארץ.